Archetypy mity symbole. Refleksje jungowskie o psyche
Zenon Waldemar Dudek. Rozmawia Maja Jaszewska
Rozmowy tworzące tę książkę łączy próba spojrzenia na człowieka, historię i religię z perspektywy teorii archetypów Junga. Tematy dialogów dotykają kwestii „granicznych”, odsłaniają naturę procesów inicjacyjnych, otwierają na poznanie siebie.
Uniwersalny wymiar dramatu życia odbija się w symbolach, rytuałach i codziennych działaniach, a doświadczenia psychoterapii pomagają to lepiej zrozumieć. Książka pobudza wyobraźnię do archetypowego spojrzenia na duchowe wyzwania epoki.
* * *
Wiele jest na świecie książek ciekawych, niewiele ciekawych i mądrych. Archetypy, mity, symbole niewątpliwie należą do tej drugiej kategorii. Uważny czytelnik pierwszej partii rozmów Mai Jaszewskiej z Zenonem Waldemarem Dudkiem na pewno dostrzeże wychodzące z europejskiego odrodzenia i oświecenia fantazmaty raju wzywające ludzi, by stali się jak bogowie. Dziś raj się ziścił, lecz tylko w postaci powierzchownych namiastek. Fantazmaty owocują wybujałym indywidualizmem, narcyzmem i sobiepańskim stylem życia.
W częściach dalszych książki czytelnik zostawi narcyzm i kult wiecznego postępu, by zagłębić się w archetypowy cud wewnętrznej przemiany, oczyszczenie, mit archaicznego bohatera, Junga teorię snów, która sięga głębi nie tylko ludzkiej jednostki, lecz także człowieczeństwa. I wreszcie, na koniec, dotknie niezabliźnionej rany Katynia, która jak ostry cierń utkwiła w polskiej świadomości i nieświadomości. Te wszystkie rozmowy dają nie tylko do myślenia, ale skłaniają do wewnętrznej podróży.
Spis treści
Od wydawcy
Część pierwsza: Dziecko, kobiecość, męskość
Rozmowa pierwsza: Wieczny chłopiec, wieczna dziewczynka. Fantazmat raju i kultura narcyzmu
Rozmowa druga: Kobiety i boginie. Poszukiwanie wzorców
Rozmowa trzecia: Zraniona kobiecość. Kompleks Amazonki
Część druga: Katharsis i objawienie
Rozmowa czwarta: Powroty do niewinności. Symbolika mitu narodzin
Rozmowa piąta: Cud wewnętrznej przemiany. Co się zdarzyło w Kanie Galilejskiej
Rozmowa szósta: Katharsis. Ukryty porządek
Część trzecia: Tragedia i synchroniczność
Rozmowa siódma: Archaiczny bohater. Lekcje dla współczesnego człowieka
Rozmowa ósma: Między snem a jawą. Sny wielkie, sny zwyczajne
Rozmowa dziewiąta: Katyń. Zranienie, które czeka na uzdrowienie
Literatura cytowana